Borba protiv rodno zasnovanog govora mržnje: Sertifikati za prvu generaciju trenerica i trenera Uprave za ljudske resurse

April 15, 2024

Dodjela sertifikata u Upravi za kadrove

UNDP/Krsto Vulović

 

Kao dio partnerstva i saradnje Uprave za ljudske resurse i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, uspješno je završen inovativni program obuke trenerice i trenera usmjeren na sprečavanje seksističkog govora mržnje.

Ovaj program obuke uključuje znanja i kompetencije u vezi sa seksističkim govorom mržnje – međunarodnim, evropskim i nacionlnim standardima, normama i trendovima u borbi protiv ove pojave. Program je dio šireg programa obuke za rodnu ravnopravnost i licenciran je od strane Nacionalnog savjeta za obrazovanje. Autorke i trenerice na programu su bile Aneta Spaić i Marija Blagojević.    

Značaj ove inicijative ogleda se u činjenici da će obučeni treneri i trenerice prenositi svoje znanje kroz najveću profesionalnu platformu u Crnoj Gori, koja obuhvata 45.000 javnih službenika i službenica na lokalnom i nacionalnom nivou. Dodatno, ova izuzetna mreža stručnjakinja i stručnjaka već koristi svoja novostečena znanja kroz svakodnevno djelovanje u državnoj upravi, parlamentu, tužilaštvu, medijima, civilnom i biznis sektoru. 

Sertifikate su trenerima i trenericama dodijelili stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori Ekaterina Paniklova i direktor Uprave za ljudske resurse Agron Camaj

 

Od 16 polaznica/ka obuke, njih 8 je uspješno završilo cjelokupnu obuku i i položilo završni test u organizaciji Uprave. Sertifikovani treneri/ce za sprovođenje programa „Govor mržnje- međunarodni, evropski i nacionalni standardi i prakse“ su: Vera Damjanović, Dragana Maljević, Ivana Raščanin Radičević, Jelena Radenović, Miodrag Strugar, Mira Radović, Svetlana Mandić, Tamara Pešić

Program su pohađali i Aleksandra Sekulić Vojvodić, Almedina Vukić Martinović, Dina Knežević, Mirjana Ivanović, Mirko Mijanović, Nataša Vuković, Ranko Andrijašević i Snežana Jonica

Uspješna realizacija ovog programa i predstojeće obuke državnih službenika/ca na ovu temu, predstavljaju izuzetno važan doprinos borbi protiv seksističkog govora mržnje koji je sve prisutnija manifestacija rodne neravnopravnosti i još jedan od načina potiskivanja žena iz javne sfere.  

 

Sertifikovane trenerice Ivana Radičević Raščanin i Dragana Maljević, istakle su da je značaj njihovog djelovanja izuzetno važan, posebno u momentu kada je rodno zasnovani govor mržnje u porastu. Dodatno, svakodnevnim širenjem svog znanja ne pristaju na sveprisutniju normalizaciju i relativizaciju ove pojave.

Institucionalne platforme i mreže profesionalaca/ki kao  što je ova garantuju  očuvanje postignutog napretka i ubrzanje  preostalih zadataka do potpune rodne ravnopravnosti, dostojanstva i napretka za svaku građanku i građanina.

„Rodna ravnopravnost je u središtu mandata UNDP-a u Crnoj Gori, kao dio šireg spektra ljudskih prava i važno razvojno pitanje. Nažalost, nasilje i diskriminacija žena dobijaju nove oblike i prostor. Djevojke i žene se suočavaju sa seksizmom i rodno zasnovanim govorom mržnje kod kuće, u školi, na univerzitetu, na radnom mjestu. Oni su na udaru seksističkog i omalovažavajućeg govora u medijima i na društvenim mrežama. Ova pojava se razvija brzo, pa mi moramo biti spremni da djelujemo još brže. Ponosni smo na grupu sertifikovanih trenera i trenerica na temu rodno zasnovanog govora mržnje, koji će svoje znanje širiti kroz jednu od najvećih profesionalnih mreža u Crnoj Gori, koja broji 45.000 državnih službenika i službenica, na njihovu pionirsku misiju i mogućnost da podržimo njihovu posvećenost. Pored sertifikovanih trenera i trenerica, sada imamo i grupu stručnjaka i stručnjakinja, saveznika i saveznica koji su pohađali određene segmente programa i koji ostaju posvećeni ovom važnom cilju. Svi mi zajedno, uz institucionalnu podršku i istinsku posvećenost Uprave za ljudske resurse i UNDP-a, šampioni smo promjena, osnaženi da se bavimo ovim važnim aspektom u svom svakodnevnom životu i radu u različitim domenima – politici, institucijama, organizacijama, i brojnim profesionalnim mrežama.“
Ekaterina Paniklova, stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori
„Mizoginija i rodno zasnovani govor mržnje, ali govor mržnje uopšte, uperen prema svakoj manjini, jesu ozbiljna prijetnja našem društvu i našim civilizacijskim strijemljenjima. Bilo da se iskazuje kroz ukorijenjenu diskriminaciju, nasilje ili druge različite oblike zlostavljanja, ovakvi oblici netolerancije štete ne samo ženama, već cjelokupnom društvu, ograničavajući njegov napredak i prosperitet. Jednom prilikom je čuvena Rut Bejder Ginsburg postavila pitanje – ko će preuzeti odgovornost za podučavanje narednih generacija? Dozvolite mi da upravo vama, društvu odabranih trenerica i trenera, dodjelom ovih sertifikata prenesem tu odgovornost i da vas zamolim da među državnim službenicama i službenicima širite svijest o jednakosti, ravnopravnosti i značaju svakog ljudskog bića. Hvala vam što ste se pridružili UNDP-u i Upravi za ljudske resurse u ovoj važnoj misiji, jer smo svi mi tu da skupa ne širimo isključivo znanje, već i civilizacijske društvene vrijednosti imanentne savremenom dobu.“
Agron Camaj, direktor Uprave za ljudske resurse Agron Camaj

 

Ova obuka je jedna od aktivnosti projekta „Promocija dijaloga i zajedničke akcije za borbu protiv govora mržnje“. Projekat se finansira u okviru Portfolija UNDP-a za upravljanje, izgradnju mira, krize i otpornost, uz finansijsku kontribuciju Luksemburga i Švedske. Partneri na projektu su Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava, Institucija zaštitnika ljudskih prava i sloboda, Ministarstvo pravde.

Ova aktivnost je dio dugogodišnjeg partnerstva između Uprave i UNDP-a u promovisanju rodne ravnopravnosti i rodno odgovornog komuniciranja u javnoj upravi i u skladu je sa širim ciljem – a to je integracija standarda rodne ravnopravnosti u institucionalne okvire, kao dio globalne inicijative UNDP-a za rodnu ravnopravnost „Gender Equality Seal“.