Transformacija gradova Zapadnog Balkana kroz umjetnost mladih

December 19, 2023

 

Mladi sa Zapadnog Balkana, inspirisani Regionalnim programom lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2), preobražavaju gradove svojim muralima, šaljući snažne poruke prijateljstva, mira i očuvanja kulture.

Ulična umjetnost će zasigurno dugo živjeti u gradovima širom regije, zahvaljujući sve većem broju mladih koji vjeruju u moć ovog oblika izražavanja.

“Ova umjetnost ujedinjuje zajednicu i podstiče kreativno razmišljanje ljudi, otvarajući dijalog o važnim temama i vrijednostima”, riječi su mladog umjetnika Darka Gulevskog iz makedonskog grada Bitolje, koje otvaraju potpuno novi prozor u svijet ulične umjetnosti.

Kreativni radovi mladih iz ove sredine krase oronule građevine, velike zidove i zapostavljene javne prostore. No, iza njihovih šarenih i neobičnih radova kriju se mnogo dublje poruke.

“Naši murali predstavljaju puls inventivnosti naše generacije i našu borbu da se slobodno izražavamo.”
Petar Tomski iz Bitolje

 

On se našao među 50 mladih koji su u volonterskoj akciji "Govor mržnje na zidovima Bitolje" oslikavali murale na tri lokacije u Bitolji, i to na zidovima Osnovne škole “Stiv Naumov”, Srednje škole “Taki Daskalo” i dječijeg vrtića “Prolet”. Akciju su sproveli Omladinski kulturni centar Bitolj i nevladina organizacija SFERA International u sklopu ReLOaD2.

“Zidovi su ogledalo našeg grada. Stoga smo s namjerom odabrali obrazovne ustanove na kojima su bile ispisane poruke govora mržnje kako bismo ostavili pozitivan uticaj na mlade”, kazala je mlada volonterka Angela Baleska.

 

Osnaživanje žena

 

Iste želje i razmišljanja dijele i mladi umjetnici iz Albanije koji su u sklopu projekta “Y4K – Youth for Kavaja” organizacije “Danas za budućnost” oslikali mural sa snažnom porukom na glavnom trgu u gradu Kavaja.

„Stojim na planini žrtava milion žena prije mene...“, poruka je na muralu u Kavaji koji je svojevrsni omaž generacijama hrabrih žena koje su oblikovale istoriju ovog grada.

Svjesni da žive u sredini u kojoj se žene suočavaju s diskriminacijom i izazovima od rane životne dobi, mladi su odlučili kroz zidnu umjetnost promovisati snagu žene i rodnu ravnopravnost.

“Ovaj mural priča hiljadu priča. Četiri žene, četiri generacije, četiri putovanja – svaka je različita, ali predstavlja jedinstveni aspekt našeg društva.”
Viola Cikalleshi iz organizacije “Danas za budućnost”

“Ovaj mural priča hiljadu priča. Četiri žene, četiri generacije, četiri putovanja – svaka je različita, ali predstavlja jedinstveni aspekt našeg društva”, poručila je Viola Cikalleshi iz organizacije “Danas za budućnost”.

Na ulicama Južne Mitrovice na Kosovu* desetine mladih su oslikali šest murala u sklopu projekta “Promaja” koji je implementirala nevladina organizacija “Futja Ngjyrë” u okviru ReLOaD2. Projekt menadžer Dea Gaxha kaže da su nastojali podstaći osjećaj jedinstva i kulturnog uzdizanja unutar zajednice. Stoga oslikani murali odišu elementima bogatog kulturnog i tradicionalnog naslijeđa ove sredine.

“Našim aktivnostima ne samo da smo pokazali kreativnu snagu umjetnika, već ih podstakli i na dublje povezivanje sa živopisnom historijom Južne Mitrovice”, rekao je Gaxha.

Mladi kažu da im je učešće u projektu “Promaja” pružilo nova saznanja, ali i povezivanje sa kreativcima sličnih interesa.

“Naučila sam tako mnogo o procesu stvaranja murala, ali i njegovom dubljem značenju, saradnji sa drugim umjetnicima i interakciji sa različitim pojedincima”, kazala je 21-godišnja Dhurata Begolli.

Mladi umjetnici iz Pljevalja u Crnoj Gori takođe su kroz ReLOaD2 oslikali mural nazvan “Flora” u sklopu projekta koji je sprovela nevladina organizacija “Lastavica”. Iz “Lastavice” kažu da ovaj mural predstavlja apstrahovanu interpretaciju biljnog svijeta kojim umjetnici podižu svijest o važnosti ekologije za Pljevlja, koja se nalaze na listi najzagađenijih gradova u Evropi.

“U proces oslikavanja murala aktivno smo uključivali akademske umjetnike iz naše zajednice, kao i mlade iz drugih dijelova Crne Gore. Ovo je bila prilika da izraze svoju kreativnost i steknu praktično iskustvo u umjetnosti u javnom prostoru.”
Aleksandra Aranitović, predsjednica NVO “Lastavica”

Vukašin Tanjević, akademski umjetnik koji je učestvovao u izradi murala, ističe veliko zadovoljstvo jer su građani i građanke u maloj sredini poput Pljevalja brzo prihvatili urbani pristup oslikavanja zidova.

“Mural ‘Flora’ je postao simbol grada, a nadamo se da će u skorijem vremenu dobiti i svoj drugi dio koji bi ga činio muralom u formi diptiha”, rekao je Tanjević.

 

Nove generacije umjetnika

 

Za mlade umjetnike iz susjedne Bosne i Hercegovine nova znanja o uličnoj umjetnosti donio je projekat "The Art of Basketball" koji je u sklopu ReLOaD2 realizovala Igrajmo Zajedno Inicijativa (iZi) u saradnji sa Udruženjem Obojena Klapa. Tridesetak mladih iz Sarajeva je učestvovalo u radionicama oslikavanja murala koje su rezultirale novim muralom na zidu parka Hastahana u Sarajevu.

“Mural koji je oslikan služi kao svojevrsni magnet za sve rekreativce i sportiste koji mogu da uživaju u njemu igrajući košarku.”
Benjamin Čengić, jedan od osnivača Udruženja Obojena klapa

Projekt koordinatorka inicijative iZi, Mirna Hrapović, kaže da je “The Art of Basketball” inovativni projekat koji spaja kulturu, umjetnost i sport te promoviše volonterizam među mladima.

“Veoma smo srećni da smo zajedničkim snagama uljepšali javni prostor koji ostaje na korišćenje zajednici i nakon završetka projekta”, rekla je Hrapović.

Više od 50 mladih u Opštini Babušnica, nadomak Pirota u Srbiji, takođe je imalo priliku učiti tehnike oslikavanja murala u sklopu projekta “Nove boje Babušnice” koje je sprovelo Udruženje “Osveženje”.

“Cilj je bio da se mladi uključe u rad zajednice jer nemaju često prilike da učestvuju u aktivnostima koje se bave uređenjem njihove sredine i prostora gdje provode slobodno vrijeme”, rekao je Marko Cenić, asistent na projektu.

Po okončanju radionica mladi su naslikali tri murala na centralnom trgu Opštine Babušnica. Jedan od njih je osmislila Marija Ćirić, a koja je kroz sliku različitih morskih životinja željela predstaviti njeno odrastanje.

“Ova umjetnička instalacija je način da prikažem svoja iskustva, emocije i transformacije kroz različite faze života. Kroz ovaj mural želim da inspirišem i podsjetim druge ljude da se osvrnu na svoj razvoj, da prihvate promjene i rastu, te da pronađu svoju jedinstvenu simboliku u životu.”
Marija Ćirić, jdna od umjetnica

ReLOaD2, koji finansira Evropska unija, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) je svojim aktivnostima u okviru komponente za mlade podržao mnoštvo projekata u zemljama/teritorijama Zapadnog Balkana koji su usmjereni na razvoj vještina i novih mogućnosti za mlade.

 

*Za Evropsku uniju, ovo imenovanje ne dovodi u pitanje stav o statusu i u skladu je s UNSCR 1244/1999 i Mišljenjem ICJ-a o proglašenju nezavisnosti Kosova. Za UNDP sve reference na Kosovo shvatit će se u kontekstu UN-ove Rezolucije 1244/1999.